Maskikohustusest Eesti Vabariigis

Käesolevast nädalast on maski kandmine kohustuslik kogu Eestis avalikes siseruumides, sealhulgas ka ühissõidukites. Perearstid väljastavad tõendeid ainult nendel juhtudel, kui maski kandmine on tervislikel põhjustel keelatud; alla kaheaastaste laste maskikandmise kohta tõendeid ei tehta.

Praeguseks on kogunenud piisavalt palju tõendeid, et kui suur osa elanikkonnast kannab avalikes siseruumides maske, on võimalik ülemiste hingamisteede viirushaiguste levikut pidurdada. Kasu on nii mitmekordselt kasutatavatest mitmekihilisest kangast maskidest kui ühekordseks kasutamiseks mõeldud meditsiinilistest või nn kirurgilistest maskidest.

On mõned inimesed, kellel on maski kasutamine KEELATUD:

  • alla kaheaastased lapsed,
  • inimesed, kellel tavaõhku hingates langeb hapniku tase veres allapoole normaalset (reeglina on need raskete kopsu- ja südamehaigustega patsiendid, kes vajavad kodust hapnikravi),
  • inimesed, kes erinevatel põhjustel ei ole võimelised oma maski ise eemaldama (näiteks halvatusega, voodihaiged, teadvusetud, sügava psüühikahäirega inimesed).

On mõned olukorrad, kus võib maski kandmise kohustusele teha erandi:

  • maski kandmise kohustust ei ole alla 12-aastastel lastel,
  • kuulmispuudega inimestega rääkimisel, kus suu nägemine on vajalik kõne mõistmiseks (selles olukorras võiks vestluskaaslase kaitsmiseks kasutada läbipaistvat visiiri),
  • kui isiku tuvastamiseks palutakse mask eemaldada,
  • erakorralistes olukordades, kus on tõsine oht inimese elule või tervisele.

Raviga hästi kontrollitud kroonilised haigused, sealhulgas kroonilised hingamisteede või südame-veresoonkonnahaigused ei ole põhjus, miks maski mitte kanda. Kerge ja mõõduka raskusega kroonilisi haigusi (sealhulgas hingamisteede- ja südame-veresoonkonnahaigusi) põdevad patsiendid on COVID-19 raskest kulust eriti ohustatud ja seetõttu peaksid need grupid ja nende läheduses viibivad inimesed maske kandma.

Maski kandmine üksinda ei suuda viiruse levikut piisavalt pidurdada, maskid peavad olema komplektis koos teiste meetmetega nagu füüsiline distantseerimine, 2+2 reegel, käte hügieen, õhutamine ja ventilatsioon.

Püsige terved!